MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ, VAHDET GAZETESİ’NDEN İCAZET ALAMADI:

0
517

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ, VAHDET GAZETESİ’NDEN İCAZET ALAMADI:

Uluslararası bilimsel sempozyumu iptal etti!

 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 11.05.2015 tarihinde “VAHDET” isimli sözde gazetede yayınlanan ırkçı, anti-semitist ve tehdit kokan bir haberin hemen ardından, Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) ve Friedrich Ebert Stiftung Derneği İstanbul Bürosu’nun işbirliği ile 21-22 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak olan “Küresel Kapitalizm Karşısında Yerel Kültür ve Halklar: Dünya Küçülürken Büyüyen Sorunlar” başlıklı uluslararası sempozyum için rektörlük tarafından resmi onay yazısı ile tahsis ettiği salonunu, sempozyuma bir hafta kala vermeyeceğini deklare etmiştir.

Peki, bu olan nedir?

Bilimin ve düşünce özgürlüğünün beşiği olması beklenen bir üniversitenin, hangi demokratik daha doğrusu bürokratik mekanizma sonucunda aldığını anlayamadığımız bu kararı bir kez daha göstermiştir ki, bir üniversite sözde bir gazetenin baskısına boyun eğmiş, kendi kimliğini ayaklar altına almıştır!

Üzgünüz ama şaşkın değiliz. Zira bu ve benzeri sözde gazeteler hâlâ üniversite yönetimlerini, öğretim üyelerini, tüm üniversite emekçilerini ve öğrencileri çeşitli şekil ve kılıflar altında tehdit etmeye devam ediyor. MSGSÜ rektörlüğünün aldığı bu çağdışı ve korkakça kararı şiddetle kınıyoruz.

Bilim Biat Etmez!” şiarıyla çıktığımız bu yolda konferansımızı belirlenen tarihlerde her ne koşulda olursa olsun yapacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Sempozyumumuz, aynı tarihlerde, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Konferans Salonu Karaköy/İstanbul’da yapılacaktır.

 SAYGILARIMIZLA

SOMDER